Uživatel nepřihlášen PŘIHHLÁSIT SE

Rychlá navigace

Jak vybrat kočárek

detail článkuc

Nákup dětského kočárku je zpravidla významnou životní událostí, označuje totiž blížící se narození potomka. Pro matku prvorodičku může být i poměrně stresující, protože ona chce mít samozřejmě ten nejbezpečnější kočárek na trhu. Jenže na co se při tom vlastně má zaměřit? Interaktivní grafika v článku vám ukáže, na které části kočárku je z hlediska bezpečnosti vhodné se při výběru soustředit.

Pro nejmenší děti, novorozence a kojence, jsou určeny hluboké kočárky ve tvaru postýlky, tzv. korby nebo korbičky. Dítě leží ve vodorovné poloze, která je důležitá pro správný vývoj páteře. Když dítě povyroste, může se převážet v takzvaném sportovním kočárku, ve kterém už může i normálně sedět – zpravidla od šesti měsíců věku. Na trhu jsou také kombinované kočárky, někdy nazývané cestovní systémy nebo trojkombinace, které v sobě slučují oba zmíněné typy a ještě umožňují snadný transport dítěte v autosedačce. Mají samostatný skládací podvozek, na který lze upevnit hlubokou korbičku, sportovní sedačku anebo právě autosedačku. Podle aktuální potřeby tak přestavíte kočárek na nejvhodnější variantu – například když jedete autem na návštěvu k příbuzným, se kterými plánujete i procházku, dítě upoutáte rovnou do autosedačky a do kufru složíte jen samotný podvozek kočárku. Po dojezdu na místo pak rovnou upevníte autosedačku na podvozek a je to. Nabídka kombinovaných kočárků (cestovních systémů) na trhu je různá. Někdy jsou nabízeny zvlášť, jindy v celé sadě – většinou v základu se sportovní sedačkou a součástí balení je hluboká korbička, případně dětská autosedačka. Důležité je tedy sledovat, co za vynaložené finance dostanete. Někdy stojí jen samotný kočárek přes deset tisíc korun, jinde dostanete za stejné peníze celou sadu.

Na co se při výběru dětského kočárku zaměřit?

Kvalitní kočárek by měl mít nastavitelnou výšku madla. Jeho nastavením na vaši výšku se s ním bude lépe manévrovat. Sledujte, jestli je součástí výbavy také odpružení kol. Výhodou je pochopitelně odpružení předních i zadních, protože pak je jízda po nerovném povrchu mnohem komfortnější. Rychloodnímatelná kola oceníte při nakládání kočárku do kufru auta, případně při skladování. Průměr kol je důležitý z pohledu překonávání nerovností a jiných překážek na cestě. Jednoduše řečeno, čím větší průměr, tím lepší do terénu. Přední kolečka by navíc měla být otočná kolem své osy, aby se s kočárkem snáze manipulovalo. Při koupi kočárku si vyzkoušejte, jak jsou přístupné úložné prostory. Někdy je trochu problém se do nich/k nim dostat.

Je dětský kočárek bezpečný?

Věnujte pozornost označení kočárku, protože správné a úplné označení signalizuje, že výrobce zná požadavky příslušné normy. Kočárek musí být trvale označen:

  • odkazem na normu EN 1888; uvedením evropské normy výrobce deklaruje, že kočárek vyhovuje jejím požadavkům,
  • jménem (značkou) výrobce, distributora nebo prodejce; údaje umožňují identifikaci výrobku,
  • v případě dětské autosedačky musí být na lůžku (korbičce) označen odkazem na ECE 44/03; označuje možnost použití pro přepravu dítěte v autě.